ვისწავლე იმფორმაციების გადანაწილება
ინტელი პროექტებით სწავლება
Monday, 19 October 2015
Sunday, 18 October 2015
Saturday, 17 October 2015
Sunday, 4 October 2015
Sunday, 13 September 2015
დღე მეორე
ბლოგერში ღილაკების დამატება
გავეცანით სურათების ჩამოტვირთვას
შემოდგომაზე მოსავლის დაბინავებას
ბუკილეტების შაბლონის შედგენას
გავეცანით სურათების ჩამოტვირთვას
შემოდგომაზე მოსავლის დაბინავებას
ბუკილეტების შაბლონის შედგენას
Tuesday, 23 June 2015
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
დიდგორის ბრძოლა
|
სწავლების საფეხური
|
XI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
8 მოსწავლე
|
გაკვეთიილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაეცნობიან მეთერტმეტე საუკუნის პერიოდს
კერძოდ დავთ მეოთხის მეფობის ხანას. მოწავლეებს განუვითარდებათ ანალიზის და სინთეზის
უნარები, აზრის გამოხათვის უნარი, ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვების უნარები.
|
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები
|
ისტ. XI.5.
მოსწავლეს შეუძლია საქართველოსა
და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.
მოსწავლე შეისწავლის თურქ-სელჩუკების
შემოსვლის მიზეს საქართველოში.
მოსწავლე შეძლებს დიდგორის
ომის მიზეზებისა და შედეგების შესახებ მსჯელობას.
|
მოსწავლეებმა იციან
თურქთა პირველი შემოსევის შესახებ
|
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
გამსაზღვრელი
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
რუკა წიგნი
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
A - ფაზა(გამოწვევა) - 7 წუთი
ორგანიზაციული საკთხების
მოგვარება
წინა გაკვეთილის
გამოკითხვა
ფრონტალური კითხვები:
მასწავლებელი მოსწავლეებს
უჩვენებს დავით აღმაშენებლის პორტრეტს და უსვამს შემდეგ კითხვებს:
1.
რომელი მეფეა?
2.
რა იციან მის შესახებ?
3. რატომ
ჩამასახლა დავითმა ყივჩაყები
4. რომელი
ბრძოლა გადაიხადა დავითმა
დიდგორამდე.
B
- ფაზა(შინაარსის კონსტრუირება) - 30 წუთი
მასწავლებელი ისტის
გამოყენებით, მოსწავლეებს უჩვენებს დიდგორის ბრძოლის ამსახველ სურათებს და იწყებს
მინი ლექციის ჩატარებას. გაკვეთილის მსვლელობის დროს შემოაქვს რუკა, სადაც უჩვენებს
დიდგორის ბრძლის ადგილს და ბავშვებს უხსნის ამ ადგილის არჩევის მიზეზს.
შემდეგ მასწავლებელი
მოსწავლეებს ყოფ 2 ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ შესაბამის დავალებას.
I ჯგუფი–ვენის დიაგრამის გამოყენებით სახელმძღვანელოში
მოცემული წყაროები შეადარონ ერთმანეთს.
II ჯგუფი–რუკის გამოყენებით
აღადგინონ დაპირისპირებულ ძალთა ადგილმგებარეობა და აღადგინონ დიდგორის ბრძოლის სქემა.
დავალების შესრულების
შემდეგ თითოეული ჯგუფიდან, ერთი მოსწავლე წარმოადგენს ნამუშევარს.
C
ფაზა(რეფლექსია) - 8 წუთი
გაკვეთილის შეჯამება
დავალება - კომპიუტერის
მეშვეობით მოიძიონ დამატებითი ინფორმაცია დიდგორის ბრძოლის შესახებ.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)