Monday 19 October 2015

დღე მეცხრე

ვისწავლე იმფორმაციების გადანაწილება

Sunday 18 October 2015

დღე მერვე

შეფასების რუბრიკები,გზამკვლევები,პროექტის გეგმა.

Saturday 17 October 2015

პროექტის პორტფოლიო

პროექტის პორტფოლიოს სანახავად გადადით ბმულზე

Sunday 4 October 2015

დღე მეექვსე

მოსწავლის ნამუშევრის ელექტრონული გაზეთის შექმნა

Sunday 13 September 2015

დღე მეორე

ბლოგერში ღილაკების დამატება
გავეცანით სურათების ჩამოტვირთვას
შემოდგომაზე მოსავლის დაბინავებას
ბუკილეტების შაბლონის შედგენას

Tuesday 23 June 2015

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი  თემა
დიდგორის ბრძოლა
სწავლების საფეხური
 XI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
 8 მოსწავლე
გაკვეთიილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
 მოსწავლეები გაეცნობიან მეთერტმეტე საუკუნის პერიოდს კერძოდ დავთ მეოთხის მეფობის ხანას. მოწავლეებს განუვითარდებათ ანალიზის და სინთეზის უნარები, აზრის გამოხათვის უნარი, ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვების უნარები.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

 ისტ. XI.5.

მოსწავლეს შეუძლია საქართვე­ლოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.

მოსწავლე შეისწავლის თურქ-სელჩუკების შემოსვლის მიზეს საქართველოში.

მოსწავლე შეძლებს დიდგორის ომის მიზეზებისა და შედეგების შესახებ მსჯელობას.



წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან თურქთა პირველი შემოსევის შესახებ
შეფასების საგანი და პროცედურები
 გამსაზღვრელი
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
 რუკა წიგნი
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
 A - ფაზა(გამოწვევა) - 7 წუთი

ორგანიზაციული საკთხების მოგვარება
წინა გაკვეთილის გამოკითხვა
ფრონტალური კითხვები:
მასწავლებელი მოსწავლეებს უჩვენებს დავით აღმაშენებლის პორტრეტს და უსვამს შემდეგ კითხვებს:
1.    რომელი მეფეა?
2.   რა იციან მის შესახებ?
3.      რატომ ჩამასახლა დავითმა ყივჩაყები
4.      რომელი ბრძოლა გადაიხადა დავითმა
დიდგორამდე.

B - ფაზა(შინაარსის კონსტრუირება) - 30 წუთი
მასწავლებელი ისტის გამოყენებით, მოსწავლეებს უჩვენებს დიდგორის ბრძოლის ამსახველ სურათებს და იწყებს მინი ლექციის ჩატარებას. გაკვეთილის მსვლელობის დროს შემოაქვს რუკა, სადაც უჩვენებს დიდგორის ბრძლის ადგილს და ბავშვებს უხსნის ამ ადგილის არჩევის მიზეზს.
შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფ 2 ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ შესაბამის დავალებას.
 I ჯგუფი–ვენის დიაგრამის გამოყენებით სახელმძღვანელოში მოცემული წყაროები შეადარონ ერთმანეთს.
II ჯგუფი–რუკის გამოყენებით აღადგინონ დაპირისპირებულ ძალთა ადგილმგებარეობა და აღადგინონ დიდგორის ბრძოლის სქემა.
დავალების შესრულების შემდეგ თითოეული ჯგუფიდან, ერთი მოსწავლე წარმოადგენს ნამუშევარს.

C ფაზა(რეფლექსია)  - 8 წუთი
გაკვეთილის შეჯამება
დავალება - კომპიუტერის მეშვეობით მოიძიონ დამატებითი ინფორმაცია დიდგორის ბრძოლის შესახებ.



პრეზენტაცია

შეფასების რუბრიკა

 კრიტერიუმი
1-4
5-6
7-8
9-10
მოსწავლემ შეძლო საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა
მოსწავლემ ვერ შეძლო საქართველოსა დამსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა
მოსწავლემ თითქმის შეძლო საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა
მოსწავლემ შეძლო საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა,დაუშვა რამდენიმე შეცდომა
მოსწავლემ კარგად იცის სქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა
მოსწავლემ შეისწავლა თურქ-სელჩუკების შემოსვლის მიზეზი საქართველოში

მოსწავლემ ვერ შეისწავლა თურ-სელჩუკების შემოსვლის მიზეზი საქართველოში
მოსწავლემ თითქმის შეძლო შეესწავლა თურქ-სელცუკების შემოსვლის მიზეზი საქართველოში
მოსწავლემ  შეისწავლა თურქ-სელჩუკების შემოსვლის მიზეზი საქართველოში,დაუშვა რამდენიმე შეცდომა
მოსწავლემ კარგად შეისწავლა თურქ-სელჩუკების შემოსვლის მიზეზი საქართველოში
მოსწავლემ შეძლო დიდგორის ომის მიზეზებისა და შედეგების შესახებ მსჯელობა
მოსწავლემ ვერ შეძლო დიდგორის ომის მიზეზებისა და შედეგების  შესახებ მსჯელობა
მოსწავლემ თითქმის შეძლო დიდგორის ომის მიზეზებისა დაშედეგების შესახებ მსჯელობა
მოსწავლემ შეძლო დიდგორის ომის მიზეზებისა შედეგების შესახებ მსჯელობა,დაუშვა რამდენიმე შეცდომა
მოსწავლემ კარგად შეისწავლა დიდგორის ომის მიზეზებისა და შედეგების შესახებ მსჯელობა